2014. június 22., vasárnap

Eric Vermander "Napoleon"-ja belga nemzeti gyôztes.

Ennek a "Napoleon"-nak és az én "Fröken Fjäril"-emnek is közös ôsük a "644"-es Vermander tojó, ugyanis Günter Prange vett Vermandertôl egy tojót a "644" egyik lányát amit az ô "330"-asával tett párba. Ebbôl a párból bújt elô németország 3. ásza, a "1530"-as ami az én tojóm apai nagyapja.


"Mein Ringlose" (a szó szoros értelmében gyûrûtlen) egy távoli rokona Eric Vermander "Napoleon"-jának.

2014. június 20., péntek

A Svéd Prange



Vajon a fizikum is jó? - majd kiderül!




Kiegészítô az elôzô bejegyzéshez.

Nos ilyen lett a jövôévi kromoszóma osztogató:



A tenyészgalambot vegyük vagy "csináljuk" ?

Hát, ha visszagondolok, hogy hogy is alakult az évek során, azt kell, hogy mondjam: csináljunk!
Az esetek többségében az olyan galambok amelyeket azzal a céllal szereztem be, hogy majd "tenyészgalamb" lesz és majd csak úgy ontja a jó versenyzôket, nos ezek a tervek, 1-2 példa kivételével rendre kudarcba fulladtak. Viszont a beszerzett és jól megválasztott párosításból született egyedek jó tenyészpéldányokká váltak.
Lehet, hogy aklimatizáció, lehet hogy egy olyan kromoszóma válogatás ami, ha tudat alatt (formálás) is, de mûködik!
Ezt az "F1-es" tenyészutat csak a véletlenszerû párosításokból kiesett példányok múlták felül. Erre a legjobb példa a Dobai Józsi "Gladiátora". Anyját a "Jane"-t én tenyésztettem, noha nem nálam kelt, de a párosítást én határoztam meg. A "Gladiátor" apja egy idegen beszállt az évi fiatal hím volt. Az eredmény viszont ...
Egy másik járható út az volt, mikor az "F1-es" példányokra JÓL MEGVÁLASZTOTT újjonnan behozott egyedeket tettem.
Erre a legjobb példa a "Lufi" ami saját tenyésztésû /féltestvér párosításból/ és a Romein vörös hím. Ennek a hímnek egy fia (a Lufi az anyja) most Zsikai Attila tulajdonában van. Ezidáig egy vörös lánya van ami bizonyította, hogy sokezer induló ellenében is ott tud lenni az 1-2%-ban.

Ki mint vet úgy arat!

De ez mit jelent galambász nyelven?